Umělá hmota Umělá hmota Zpět na úvod Vítejte na stránkách jedné z nejstarších kapel českého undergroundu.
 
Novinky
17.10.2021
A je to tady - UŽ TENTO TÝDEN!Již tento pátek - tedy 22. října - v břevnovském Kaštanu, a hned následující sobotu 23. 10. v teplickém rockovém klubu Knak vypukne akce, kterou byste si rozhodně neměli nechat ujít!

"A co jako...?!"

Dva dvojkoncerty, při nichž * napřed tepličtí AKU AKU pokřtí své nově vydané CD, nazvané "Všechno zmizí (Utaja Hunata)"

* poté pražská UMĚLÁ HMOTA bude nahrávat celý svůj koncert pro připravované CD i LP desku!
* na závěr teplického koncertu vystoupí jako host místní oblíbené uskupení PECKA Z VAJÍČKA

Plakáty najdete zde


Přijďte proto vytvořit pro live záznam tu správnou atmosféru! ¤

30.9.2021
UMĚLÁ HMOTA BUDE NAHRÁVAT!A můžete být u toho! Díky projektu majitele lounského vydavatelství Guerilla Records, neúnavného Vladimíra "Lábuse" Drápala, se úháčka budou snažit potvrdit, že jsou "poslední kapelou českého undergroundu, která ještě má koule!" ;-))


Ano, nějak takhle se Lábus vyjádřil v interwiev pro Český rozhlas k příležitosti dvacetileté existence jeho úspěšné firmy. Zde se o tom můžete přesvědčit sami, pasáž o Umělé hmotě začíná v čase 48:08... Ostatně, celý rozhovor je zajímavý a poučný, rozhodně stojí za poslech!


Ale zpátky k onomu nahrávání. Lábus u příležitosti vydání posledního úháčkovského CD "Starý gauner" i několikrát poté prohlásil, že slyšet živě Umělou hmotu je jako setkání s rozjetou lokomotivou :-)) - a to jej (už před lety!) inspirovalo k vydání live záznamu koncertu úháček. Bohužel však byla proti řada zdravotních komplikací v řadách umělohmotných, a nakonec i covidová vlna lockdownů záměr znatelně zpozdila. Ale KONEČNĚ LETOS V ŘÍJNU se otevírá kýžená možnost!


Nahrávat se budou oba koncerty Umělé hmoty - 22. 10. v pražském klubu U Kaštanu i 23. 10. 2021 v teplickém klubu Knak

(detaily v sekci KONCERTY), spoluúčinkovat budou tepličtí AKU AKU. Pokud nás podpoříte svou účastí a vytvoříte příznivou atmosféru, je šance, že vznikne historicky cenný dokument - a kromě CD se uvažuje i s vydáním omezené edice LP! To už stojí za trochu námahy, podílet se na takové akci, ne?


Těšíme se na vás - a drrržte nám palce, ať to vyjde CO NEJLÉPE!

20.8.2021
Změna u kláves!

Klávesistka Dana Janovská ohlásila ukončení aktivní muzikantské činnosti jak v úháčkách, kde hrála od dubna 2016,
tak i ve své kmenové kapele TERRA IGNOTA. Poslední roky bez nové tvorby a zejména nucená covidová pauza,
ale i změna zaměstnání a též nově aktivity, v nichž plně využívá svého vzdělání i bohaté konstruktérské praxe,
ji přinutily změnit vlastní žebříček hodnot a učinit toto zásadní rozhodnutí.
Aby stíhala ve spolupráci se sportovním klubem vozíčkářů účinně konstruovat kompenzační pomůcky pro postižené sportovce,
vzdává se veškerých svých hudebních aktivit. Poslední koncerty s „úháčkama“ Dana odehraje ve dnech 4. + 25. září, s TERROU IGNOTOU se definitivně rozloučí
koncertem v rámci 12. Akce PILOT v pátek 29. října 2021 v dejvické restauraci Na Slamníku.

Dano, děkujeme z celého srdce za těch pět let - bylo to fajn!

Do UMĚLÉ HMOTY se tak vrací původní hráč na klávesy Vojta Starý - s úháčky vystupoval nepřetržitě 9 let až do března 2016,
poté přijal angažmá v The Plastic People of the Universe ~ New Generation. Nyní bude po vzájemné dohodě vystupovat
s oběma skupinami, přednost ale pochopitelně mají PPU NG. Těšíme se na další spolupráci!


29.11.2016
Vynucená pauza

Bubeník Zdeněk McQuack bude v půli prosince absolvovat operaci, takže nejméně do konce ledna 2017 vystupovat UMĚLÁ HMOTA nebude.
1.4.2016
Umělá hmota bez klávesisty... ale s KLÁVESISTKOU :-))

Café V lese (a do něj dorazivší diváctvo) bylo při březnovém koncertu svědkem posledního koncertu
Umělé hmoty s Vojtou Starým - po devíti letech úspěšná spolupráce skončila... :-|

Úháčka však bez kláves dlouho nebyla.

Již 1. dubna 2016 - to fakt není apríl! - do Umělé hmoty nastoupila osvědčená klávesistka Dana Janovská!
~ Domovskou unter-grunt-rockovou skupinu TERRU IGNOTA však nijak neoslabila a společně s bubeníkem
Zdeňkem McQuackem v ní oba hrají i nadále :o)

V průběhu května tedy lze očekávat obnovenou premiéru Dany v Úháčkách.

- Proč obnovenou? Je to téměř přesně 5 let, kdy velmi úspěšně zaskakovala
v Rudolfově u Českých Budějovic ve "Vzpomínce na rozprášený koncert Plastic People",
odehrané Umělou hmotou spolu s DG 307 při příležitosti 37. výročí této ostudné estébácko-teroristické akce...

Tož Dano, ať se Ti s náma líbí a hlavně: ať Ti to hraje s radostí a co nejlíp!
9.3.2016
Vojta Starý odešlel po 9 letech z kapely. Díky a ať se daří!
23.2.2013
Uh slaví 40 let činnosti!

PF UH 2013 - 40    UH 40

13.10.2012
cestou do Náchoda...

Myč oken Dino Myč oken Dino

4.2.2010
Umělá hmota v pořadu České televize

Na webu české televize je v prvních 7:45 min pořadu Babylon reportáž o koncertu úháček v NYC - Astorii, konkrétně v Bohemian Hall & Beer Garden.

Přeji příjemné nasátí autentické atmosféry (i když v zahradě byla neskutečná klendra); záběrů ze sálu, kde se koncert odehrával, je pomálu - hlavně není vidět ten mocný a spokojený dav v celé síle. Ale i tak to je docela slušně udělaný dokument :))

24.11.2009
Úháčka oslavila 20 let "Sameťáku". — Kde? V Americe!

Den po Koncertu proti nesvobodě, totalitě a komunismu (konal se 17.11.2009 v žižkovském Matrixu) odlétala Umělá hmota na pozvání Dobročinné Společnosti Českých Občanů Astoria (BCBSA) do New Yorku, aby v sobotu 21.11.2009 v rámci “20th Anniversary Velvet Revolution Party” odehrála skvostný koncert v Bohemian Hall & Beer Garden v Astorii. Návštěva byla úžasná, nálada fantastická, všichni spokojení - zkrátka nemělo to chybu!

Tímto velice děkujeme celému Organizing Committee BCBSA, jmenovitě zejména paní Zuzaně Pavlovsky, panu Honzovi Pavelkovi, panu Martinu Paloušovi - českému ambassadorovi v USA, panu Marošovi Kocerhovi - perfektnímu zvukaři... ale vlastně všem, díky kterým se tato akce mohla uskutečnit --- a také všem, kteří na koncert přišli, vytvořili naprosto bezvadnou atmosféru a kterým jsme hráli jak o život! Byla to neskutečná jízda :))

D í k y ! :*

14.09.2009
Vagon

Avizovaný narozeninový set ve Vagonu se v SO 3. října sice koná, ale bez aktivní účasti úháček. Ačkoli si pořadatelé Umělou hmotu objednali před více než půl rokem, nebyli schopni se SAMI ozvat, že si to rozmysleli...

Výčet účinkujících kapel cosi naznačuje. Takže uh tam nebude ani pasivně. Takhle se mezi slusnými lidmi nejedná!
22.02.2009
II. undergroundový ples v Hlubočepích

Oproti premiérovému plesání byla v sobotu 21.2. markantní jedna věc: sál Besední restaurace by potřeboval rekonstrukci vzduchotechniky jako prase drbání! Možná si toho účastníci trachtace ani moc nepovšimli (viz efekt pomalu vařené žáby), ale při třetí kapele už byla ze sálu docela slušná plynová komora - část naší kapely dorazila až později a vstup do té děsivosti byl fakt jen pro silné povahy. Není pak divu, že po opakované frontmanově indispozici jsme -zcela netradičně- museli do svého setu vložit přestávku. Dál už to fakt nešlo... a tak tiše doufám, že k NĚJAKÉ změně do třetího plesu dojde.

Jinak to místo taxůvky může končit i záchrankou :-((
06.02.2009
Lednový super-VAGON v televizi

ALTERNATIVA TV v rámci výročního koncertu natočila s Maestrem DINEM (nikoliv Donem, jak hlásá zblblý titulek) rozhovor, prokládaný fragmenty přímo na pódiu natočených songů Černá růže, Starý gauner - přítel stesk, Uši a Sedmimiliónový čert, vesměs tedy z první části setu úháček:

Video 1

A aby toho nebylo málo, za pár dní se stejná TV ke koncertu vrátila a poskytla následující jedenáctiminutový ucelený blok, složený z poloviny Černé růže a celých písní Starý gauner - přítel stesk a Sedmimiliónový čert:

Video 2

Je jen veliká škoda, že TV-štáb nevydržel ještě pár minut, kdy po bok (i za záda) Dinovi nastoupila historická sestava (Dlouhán, Alfréd, Jindříšek + Jarda Horváth) a nepochybně by byl trhákem i záznam poslední části koncertu v kombinovaném složení ~ současná sestava & na basu jablonecko-kokonínský ďábel Jožin Bursa :))

Eh, tak holt třeba příště...!
17.01.2009
16. leden 2009: RC Vagon ~ 35 nebo 36...?

Je to prosté: Umělá hmota, byvše založena na podzim 1973, měla 35. výročí trvání správně slavit už loni... jenže ‚se‘ nestíhalo. Takže letos to je 36. rokem, co úháčka existují :-)

Samotný trojkoncert ve vyprodaném Vagonu byl skvostný: zahajovací formace - Eman E.T.- publikum na 40 minut zalila dunivými zvukovými vlnami elektronických samplů živě doplňovaných zpěvem Luďka Kandla i nástroji celého tria. Po předlouhé třičtvrtěhodině (!) pódiové přestavby -lepší organizací se dala zkrátit na 15 minut- nastupuje kapela Krch-off v čele s J. H. „Jurou“ Krchovským, aby v rámci neobyčejně vyvedeného vystoupení pokřtili své CD „Naposled“, vydané u Guerilla Records. Pravda, skluz oproti původnímu harmonogramu narůstal, a se když Vláďa Lábus Drápal snažil spád koncertu popohnat i lehce zkrátit, dostalo se mu od J.H.K. nádherné repliky: „Jsem tu Naposled – a ještě mne vyhazujou…!“

No, a pak už to vypuklo! Podle speciálního play-listu se postupně měly na place vystřídat hned čtyři umělohmotné sestavy: zahajovala současná, pokračovala historická (Oto „Alfréd“ Michl – gt, Jarda Horváth – bass, Jindra Belant – voc+perc, Dlouhán za bicími) a večer završila kombinovaná s dlouholetým basákem Jožinem Bursou z Jablonce; všemi těmito seskupeními se ještě volně proplétal Pavel ‚Cigi‘ Cigánek (vln).

Pravda, spousta plánovaných fláků bohužel vůbec neodezněla (nynější formaci je totiž možno vidět i slyšet jindy a jinde), lidmi napěchovaný klub asi bylo možno ozvučit citlivěji (jó, to je častá potíž… ale nejen zde), chyběl i pozvaný dlouholetý spoluhráč a přítel Mikoláš Chadima (pracovně zaneprázdněný).

Celkově však určitě bylo možno zvolat: TO ALE BYLA JÍZDA!
30.7.2008
UH na radiu Beat.

29.7.2008 Josef Sedloň do cyklu CD NONSTOP zařadil LP Barbara - první studiovou nahrávku Umělé Hmoty z roku 1991, a to i se svým úvodním komentářem.

Jako rétor měl s přednesem trochu potíže, ale vcelku zasvěceně uvedl většinu informací z našeho webu - a pro posluchače Rádia 1 připojil upozornění, že ne každý bude moci úháčkům naslouchat až do konce, protože je to opravdu jiný šálek kávy, než tato stanice v posledních letech pouští on air.

Pravda. Úháčka mají naopak potíž skousnout současný repertoir RADIA 1... :-|
20.3.2008
Jaký byl 1. Tradiční UNDERGROUNDOVÝ PLES 15. 3. 2008?

"VELIKÝ!" musíme zvolat, abychom naštvali všechny ty, co v Besední restauraci v Hlubočepích chyběli :P

Opravdu velice vydařený a pohodový večer zahájila TERRA IGNOTA, a to světovou premiérou svého zcela nového songu, pracovně označeného Intro. No, a pak už si kapela koncert jak se patří užívala s plnou parádou - a všichni věrní fans byli (právem) nadšeni!

I další program byl jako pohlazení: vítězové soutěže "o nejlepší kostým" - Hally Belly s magickým, nestárnoucím Svědkem a poté Umělá hmota s divousem Dinem (tentokrát coby "tančící
C 2 H 5 OH
") postupně připomněli atmosféru 70. a 80. let, přičemž set úháček postupně gradoval a ďábelský Maestro Dino ve finále zval tančící posluchače z parketu na pódium, aby zazpívali společně s rozjetou kapelou. Celý večer završil Sladký konec v čele s Ondrou Sladkým drsným žižkovským androšem...

Všem, kdo se na organizaci večera podíleli, patří velikej dík. Je jen veliká škoda, že nelítostně mělké pódium neumožnilo realizovat připravované překvapení - postavení dvou bicích souprav a souběžnou hru dvou bubeníků, Zdenka & Zbyndy :-(

(No, tak příště se třeba už dočkáme!)
8.11.2007
Ve středu 7.11. od 19:00 hodin byl Milan Dino Vopálka hostem Petra Korála v pořadu Uši radia Beat.
21.9.2007
Kapela pokřtila CD v klubu Vagon           Plakát
9.7.2007
CD je v prodeji u Guerilla records
za příjemných 250,- českých             Booklet      
Recenze CD Starej Gauner
7.7.2007
V rámci (výborného!) koncertu ve Skalákově mlejně proběhl předpremiérový křest šampaňským i Magorem osobně :P
4.7.2007
Nové CD je na světě! Vydavatel ho právě odebral ze skladu :))
16.5.2007
Master nového CD "Starej gauner" byl dokončen a na tradičním místě předán vydavateli.
3.5.2007
Natáčení i následné míchání nového CD, které ve studiích 3bees probíhalo od 30. března do 2. května, je ve finiši. Zbývá dokončit mastering a pak už napnutě můžete (stejně jako my) čekat na konečný výsledek - v 11 kouscích se skrývá mnohé překvapení, dost prostoru zbylo i pro tři zajímavé hosty. Víc neprozradíme... :P
3.4.2007
Dino v akci   Dino v akci
2.4.2007
Od 30. března do 24. dubna kapela natáčí CD ve studiu 3bees - základy jsou již úspěšně natočeny, v dalších dnech přijdou na řadu jednotlivé dohrávky, zpěv a bude prostor i pro zajímavé hosty.
Závěrem prvního pololetí se dá čekat vydání nového CD
"Starej gauner" u firmy Guerilla records = TĚŠTE SE! :-))
15.2.2007
V únoru 2007 sestavu rozšířil klávesista Vojta Starý, čímž se kapela dostala k fungujícímu původnímu nástrojovému obsazení.
1.9.2006
Ve snaze uspokojit četná přání vrátit zvuk i celkový výraz úháček blíž k původnímu zaměření jsme přistoupili k následujícím obměnám v sestavě:

Od srpna 2006 se do kapely vrací baskytarista Ondřej Horák - byl členem kapely už v období začátku devadesátých let (sestava Umělá hmota II.). Ondřej působí i v historické sestavě Umělé hmoty, která občas příležitostně vystupuje.

Dosavadnímu baskytaristovi Jožinovi Bursovi z Jablonce nad Nisou celá kapela vyslovuje dík za dlouholeté účinkování.
Poslední úprava stránky 17.10.2021  
Zpět na úvod © Umělá hmota 2021